niedziela, 1 czerwca 2008

Kraków

Jedno z największych miast w Polsce, w przeszłości stolica państwa i siedziba władców Polski. Według legendy, nazwa Krakowa pochodzi od imienia Księcia Kraka. Pierwsza wiarygodna wzmianka o Krakowie pochodzi z dokumentu Dagome Iudex sporządzonego około roku 991 lub 992. Od roku 1000 w Krakowie znajdowała się siedziba biskupstwa. W swojej historii miasto Kraka było wielokrotnie najeżdżane, a potem odbudowywane. Do dziś znajduje się tu wiele zabytków, które warto zobaczyć.

Centralnym miejscem w Krakowie jest Rynek Główny, otoczony jest kilkusetletnimi zabytkowymi kamienicami. Znajdują się tam: kościół św. Wojciecha, wieża ratuszowa, Sukiennice czy pomnik Adama Mickiewicza. Na Placu Mariackim w pobliżu Rynku znajduje się Kościół Mariacki, w którym zobaczyć możemy piękny ołtarz - dzieło Wita Stwosza. Z jednej z wież tegoż kościoła, co godzinę grany jest Hejnał Mariacki - jeden z symboli Krakowa.

Ważnym miejscem Krakowa jest także Wzgórze Wawelskie położone na lewym brzegu Wisły. Na Wawelu znajduje się wiele obiektów zabytkowych, spośród których najważniejsze to Katedra św. Stanisława i św. Wacława oraz Zamek Królewski. Katedra Wawelska to miejsce koronacji królów Polski i ich wiecznego spoczynku. W podziemiach pochowani są św. Stanisław ze Szczepanowa, a także 19 królów i członków rodzin królewskich.

Miejscem związanym ze św. Stanisławem jest Sanktuarium na Skałce. Miejsce ważne zarówno dla historii Polski jak i historii Kościoła. To tutaj 11 kwietnia 1079 roku zginął biskup krakowski zamordowany przez króla podczas Mszy św.
W kościele znajduje się Krypta Zasłużonych, w której spoczywają ciała wybitne postacie polskiej kultury i nauki.

Brak komentarzy: